Kategorie
Raspberry PI Tutoriale

OpenELEC kompilujemy własny obraz dla raspberry pi

Kompilujemy OpenELEC dla Raspberry Pi

Witam,

Dzisiaj przygotujemy obraz systemu z repozytorium github.

Sprzęt użyty przeze mnie do kompilacji to wirtualna maszyna z ubuntu 13.04 wersja 64bit postawiona na hyper-v, posiada 4GB ram, dysk 40GB postawiony na dysku sas. Druga konfiguracja to laptop z core2duo, 4GB ram dysk sata. Czas kompilacji na tych konfiguracjach sprzętowych wynosi około 3 godzin, na szybkość ma też wpływ połączenie internetowe bo w czasie kompilacji są pobierane pakiety programów.

Można też użyć chmury np.

Koszt takiej chmury to parę zł na czas kompilacji.

Przygotowanie ubuntu do pracy

Musimy dointalować brakujące pakiety oprogramowania:

 

sudo apt-get install g++ nasm flex bison gawk gperf autoconf automake m4 cvs libtool byacc texinfo gettext zlib1g-dev libncurses5-dev git-core build-essential xsltproc libexpat1-dev zip autopoint xfonts-utils libxml-parser-perl

 

Może się okazać że czegoś może brakować ale ubuntu poda nam informacje co doinstalować 🙂

Pobieramy z githuba najnowsze wydanie:

git clone git://github.com/OpenELEC/OpenELEC.tv.git

Przechodzimy do katalogu gdzie się pobrał openelec:

cd OpenELEC.tv

Możemy też zmienić opcje dotyczące systemu np. dodać obsługę sterownika wifi którego nie ma w domyślnej konfiguracji czy zmienić nazwę hostname czy hasło root. W katalogu projects\RPi jest plik opctions edytujemy go jakimś edytorem tekstu np. nano i zmieniamy wedle uznania.

Kompilujemy:

PROJECT=RPi ARCH=arm make release

Gotowy obraz znajdziemy w katalogu target wystarczy pobrać plik OpenELEC-RPi.arm-devel-20130607055706-r14591.tar.bz2 nazwa może być inna ale bardzo zbliżona. Po pobraniu na komputer rozpakowujemy archiwum, a pliki z katalogu target kopiujemy na naszą maline gdzie jest odpalona starsza wersja openelec, przez otoczenie sieciowe wchodzimy do katalogu updane na malinie i wgrywamy tam pliki z katalogu target. Restartujemy, proces aktualizacji przebiega automatycznie.
Cieszymy się swoim własnym systemem 😀